Periodontologija
Periodontitas arba parodontozė tai liga, pažeidžianti minkštuosius bei kietuosius dantį palaikančius audinius. Ši liga prasideda įprastu dantenų uždegimu, o negydant – prarandami dantys.
Mūsų burnose pilna bakterijų. Šios bakterijos, kartu su seilėmis ir kitomis dalelėmis ant dantų nuolat sudaro lipnias, bespalves „apnašas“. Nepašalintos apnašos gali sukietėti ir virsti „dantų akmenimis“, kurių nepašalina dantų valymas. Kuo ilgiau apnašos ir dantų akmenys būna ant dantų, tuo kenksmingesni jie tampa. Bakterijos sukelia dantenų uždegimą, vadinamą „gingivitu“. Esant gingivitui dantenos parausta, ištinsta ir gali lengvai pradėti kraujuoti. Gingivitas yra švelni dantenų ligos forma, kurią paprastai galima išgydyti kasdien valant dantis šepetėliu ir dantų siūlu ir reguliariai lankantis pas odontologą ar dantų higienistą dantų valymui. Tokio pobūdžio dantenų liga nesukelia kaulo ar minkštųjų audinių, laikančių dantį vietoje, sunykimo.
Neišgydžius gingivito, jis gali peraugti į „periodontitą“ (kuris reiškia „uždegimas aplink dantį“). Sergant periodontitu, dantenos atsitraukia nuo dantų ir sudaro tarpus , vadinamus „kišenėmis“ kur atsiranda infekcija. Organizmo imuninė sistema kovoja su bakterijomis, o tuo tarpu apnašos plinta ir auga po dantenų linija. Dėl bakterinių toksinų ir natūralaus organizmo atsako į infekciją kaulas ir jungiamasis audinys, laikantis dantis vietoje, pradeda irti. Jei liga neišgydoma, kaulai, dantenos ir dantis palaikantis audinys sunyksta. Galiausiai dantys gali pradėti klibėti ir turi būti ištraukti.
Rizikos veiksniai: rūkymas, moterų/merginų hormonų pakitimai, diabetas, kitos ligos ir jų gydymas, vaistai, bendras jautrumas.
Periodontito simptomai:
- blogas burnos kvapas
- raudonos, jautrios , kraujuojančios dantenos
- dantų jautrumas
- klibantys dantys,
- dantenų atsitraukimas,dantys atrodo ilgesni.
Periodontito gydymo tikslas yra kruopščiai išvalyti aplink dantis esančias kišenes ir pasirūpinti, kad aplink esantis kaulas nebūtų pažeistas, bei suvaldyti uždegimą. Gydymo būdas priklausys nuo to, kokia sunki yra dantenų liga.
Kiuretažas. Ligai nestipriai pažengus periodontologas giluminio valymo metodu, vadinamu dantų akmenų valymu ir šaknies paviršiaus nulyginimu, pašalina apnašas. Dantų akmenų valymas yra dantų akmenų nugrandymas nuo dantų aukščiau ir žemiau dantenų linijos. Pasitelkiant šaknies paviršiaus nulyginimą atsikratoma dėmių ant dantų šaknų, kur renkasi mikrobai, ir tai padeda pašalinti bakterijas, kurios sukelia šią ligą.
Lopo operacija. Periodonto ligai stipriai pažengus, esant dideliam uždegimui, gilioms kišenėms, gali būti reikalinga chirurginė operacija. Periodontologas gali atlikti lopo operaciją, kad iš gilių kišenių būtų pašalinti visi dantų akmenys ir kad būtų sumažinta kišenė. Atliekant šią operaciją dantenos atkeliamos ir pašalinami giliai esantys dantų akmenys, tada dantenos susiuvamos taip, kad vėl būtų savo vietose ir glaudžiai apsuptų dantį. Po operacijos dantenos sugija ir dar tvirčiau apsupa dantį. Kartais dėl to dantys atrodo ilgesni.
Kaulo ir audinio priauginimas. Be lopo operacijos periodontologas gali pasiūlyti atlikti procedūras, kurios padės regeneruoti dėl periodontito prarastą kaulo ar dantenų audinį. Kaulinio audinio regeneracija – tai kaulo atauginimas naudojant kaulo pakaitalus toje vietoje, kur kaulas sunykęs Atliekant šią procedūrą mažas gabalėlis į tinklą panašios medžiagos įdedamas tarp kaulo ir dantenų audinio. Tai neleidžia dantenų audiniui augti toje vietoje, kur turėtų būti kaulas, o tai leidžia kaului ir jungiamajam audiniui ataugti. Tais atvejais, kai dantenų audinys prarastas, periodontologas gali pasiūlyti minkštųjų audinių priauginimą, kai sintetinė medžiaga ar iš kitos jūsų burnos vietos paimtas audinys panaudojamas uždengti atviras dantų šaknis
Gydymo rezultatai priklauso nuo daugelio dalykų, įskaitant tai, kaip toli pažengusi liga, kaip gerai pacientas namuose laikosi burnos priežiūros, kaip reguliariai atlieka profesinalią burnos higieną ir tam tikrų rizikos veiksnių, tokių kaip rūkymas, bendrinės ligos kurios gali sumažinti sėkmingo išgijimo galimybę.