Dantų priežiūra

 

Dantys padeda mums kramtyti ir suvirškinti maistą. Jie padeda mums kalbėti ir aiškiai ištarti įvairius garsus. Galiausiai, dantys suteikia mūsų veidui formą. Sveika šypsena yra didelis turtas, todėl labai svarbu kaip įmanoma geriau prižiūrėti savo dantis. Svarbu kasdien valytis dantis šepetėliu ir tarpdančių siūlu, nes tai pašalina apnašas. Jei apnašos nėra pašalinamos, jos kaupiasi ir sukelia dantų ėduonį ir dantenų ligas.

Paprasti įpročiai gali užkirsti kelią daugeliui problemų:

 • dantų valymas du kartus per dieną po dvi-keturias minutes, naudojant dantų pastą su fluoridu
 • tarpdančių valymas su tarpdančių šepetėliu ar siūlu bent kartą per dieną
 • geri mitybos įpročiai – rečiau vartojamas saldus maistas ir gėrimai
 • reguliarūs pasitikrinimai pas odontologą.

Kasdienė dantų priežiūra priklauso nuo jūsų ir pagrindiniai jūsų ginklai yra dantų šepetėlis, dantų pasta ir tarpdančių valymas .

Suaugusiems derėtų rinktis dantų šepetėlį su maža ar vidutinio dydžio galvute. Jis turėtų turėti vidutinio dydžio, tankius, suapvalintus šerelius. Galvutė turėtų būti pakankamai maža, kad pasiektų visas burnos vietas: ypač galinę burnos dalį, kur sunku prieiti. Vaikai turėtų naudoti mažesnius dantų šepetėlius, bet su tokiais pačiais šereliais.

Dabar galima įsigyti labiau specializuotų dantų šepetėlių. Pavyzdžiui, žmonės, turintys jautrius dantis dabar gali naudoti dantų šepetėlius su minkštesniais šereliais. Taip pat yra dantų šepetėlių su mažesnėmis galvutėmis žmonėms, kurių dantys iškrypę ar nelygiai išsidėstę. Tyrimai parodė, kad elektroniniai dantų šepetėliai efektyviau pašalina apnašas. Tie, kurių galvutės sukasi į abi puses (virpančios galvutės), yra efektyviausi. Bet kas gali naudotis elektroniniu dantų šepetėliu.

Susidėvėję dantų šepetėliai negali tinkamai išvalyti jūsų dantų ir gali pažeisti dantenas. Svarbu keisti dantų šepetėlius kas du ar tris mėnesius, ar dar dažniau esant susidėvėjusiems šereliams. Kai šereliai išsilanksto, jie nebevalo tinkamai. Keiskite savo dantų šepetėlį reguliariai, bent kas 3 mėnesius.

Be įprastinių dantų pastų visai šeimai yra ir daugybė specializuotų dantų pastų. Tarp jų yra padedančių kovoti su dantų akmenimis žmonėms, kuriems kaupiasi akmenys, ir pastų jautriems dantimis. Įprastinėse dantų pastose yrasudedamųjų dalių, padedančių kovoti su dantenų ligomis, palaikyti gaivų burnos kvapą ir sumažinti susikaupusių apnašų kiekį. Balinamosios dantų pastos gerai pašalina dėmes ir padeda atstatyti natūralią jūsų dantų spalvą, bet nėra pakankamai stiprios, kad pakeistų natūralų dantų atspalvį.

Dantų valymas:

 1. Atremkite dantų šepetėlį į savo dantis, pakreipkite šerelius taip, kad tarp jų ir dantenų linijos susidarytų 45 laipsnių kampas. Judinkite šepetėlį mažais sukamaisiais judesiais po kelis kartus ant kiekvieno danties priekinio paviršiaus.
 2. Norėdami išvalyti vidinius savo dantų paviršius, pakreipkite dantų šepetėlį vertikaliai ir darykite vertikalius judesius nuo dantenų link dantų galiukų.
 3. Išvalykite kramtomuosius dantų paviršius judinamaisiais pirmyn ir atgal judesiais
 4. Išvalykite savo liežuvį, kad burnos kvapas būtų gaivesnis ir pašalintumėte iš burnos bakterijas. Valyti reikia nuo liežuvio šaknies link galiuko.
 5. Nutraukite pakankamai ilgą tarpdančių siūlą didžiąją dalį jo apvyniokite aplink vieną iš vidurinių pirštų. Likusią siūlo dalį apvyniokite aplink tą patį kitos rankos pirštą.
 6. Tvirtai laikykite siūlą tarp savo nykščių ir smilių, palikite tarp jų tvirtai įtempto siūlo. Švelniai įvesti jį tarp dantų. Kai siūlas pasieks jūsų dantenų liniją, sulenkite jį C forma aplink vieną dantį, kol jausite pasipriešinimą. Švelniai braukite per danties šoną, traukdami siūlą nuo dantenų žemyn. Pakartokite kitoje danties pusėje, šalia kito     danties.
 7. Nepamirškite paskutinio danties galinės pusės

Galite išvalyti tarpdančius naudodami tarpdančių šepetėlį ar dantų siūlą. Tarpdančių valymas padeda pašalinti apnašas ir maisto gabalėlius iš jūsų tarpdančių ir po jūsų dantenų linija – ten, kur nepasiekia dantų šepetėlis. Tarpdančius turėtumėte valyti bent kartą per dieną.