Ortodontija – dantų tiesinimas

 

Ortodontija yra odontologijos šaka, kurioje taisomi netinkamoje padėtyje esantys dantys ir žandikauliai. Netaisyklingas sąkands, dantų susigrūdimas ar panašios problemos dažniausiai yra paveldimos iš tėvų. Tačiau viso to atsiradimą gali įtakoti ir žalingi įpročiai – piršto čiulpimas, liežuvio, lūpų kišimas tarp dantų ar trauma. Kreivus dantis ir netinkamai kontaktuojančius dantis sunkiau išvalyti, yra rizika juos prarasti anksčiau dėl dantų ėduonies ar periodonto ligos, o taip pat jie kelia didesnę įtampą kramtomiesiems raumenims, kas gali sukelti galvos skausmą, smilkininio sąnario sindromą (TMJ) ir kaklo, pečių, bei nugaros skausmus.

 

Kokiame amžiuje taikomas ortodonionis gydymas

Ortodontinis gydymas atliekamas tiek vaikams, tiek suaugusiems. Norint pasiekti optimalių rezultatų, gydymą reikėtų pradėti tarp 8 ir 14 metų amžiaus. Pirmą kartą pas ortodontą rekomenduojama apsilankyti sulaukus septynerių – aštuonerių metų amžiaus, nes šiame amžiuje būna pilnai išdygę nuolatiniai kandžiai bei nuolatiniai pirmieji krūminiai dantys, kas leidžia ortodontams šiame vaiko gyvenimo etape pastebėti dantų bei žandikaulių vystimosi sutrikimus, iš anksto numatyti problemas, kurios gali atsirasti ateityje ir atitinkamai suplanuoti gydymą. Prieš pradedant gydymą vaikams gali tekti laukti kol prasikals pakankamai nuolatinių dantų.
Suaugusiems ortodontinis gydymas taikomas norint ištaisyti dantų netinkamą padėtį, susigrūdimą, netaisyklingo sąkandžio keliamas problemas,taip pat kaip pagalbinis gydymas prieš protezavimą ar implantaciją.Ortodontinis gydymas suaugusiems atliekamas gerinant periodonto ligos pažeistų dantų būklę.Suaugusiems pacientams ortodontonis gydymas užtrunka ilgiau.Priklausimai nuo to koks stiprus yra jūsų dantų susigrūdimas ar koks netaisyklingas sąkandis, gali prireikti ištraukti dantis ar atlikti ortognatinės chirurgijos operaciją.

 

Ortodontiniai aparatai

Ortodontoniai aparatai yra išimami ir neišimami. Paprastą gydymą galima atlikti su išimamu aparatu – plokštele.Plokštelės turi pritaisytas vielas, spyruokles ir sraigtus, kurie veikia į dantis švelniai spausdami ir sukeldami dantų judėjimą.

Kai kuriais ortodontiniais aparatus įmanoma įtakoti žandikaulių augimą. Šie aparatai vadinami funkciniais aparatais. Funkciniai aparatai yra išimami ir neišimami, fiksuoti prie breketų. Įprastai gydymas funkcinio veikimo aparatais atliekamas brendimo, intensyvaus augimo metu 11-14 metais.

Breketai -neišimami ortodontiniai aparatai.Gydymas breketais taikomas išdygus visiems nuolatiniams dantims. Per breketus einantis lankelis dantims sukelia spaudimą, kuris po truputį stumia dantis į tinkamą padėtį.

Metaliniai breketai -tai pigiausia, bei dažniausiai naudojama breketų rūšis. Jie skiriasi dydžiu, profiliu, nelūžta, bet yra labai matomi.

Keramikiniai, safyriniai breketai – yra estetiniai breketai. Jie mažiau matomi, nes yra danties spalvos, tačiau gali nuskilti, lūžti gydymo metu, tuomet reikės keisti, gydymas su jais užtrunka ilgiau ir yra brangesni.

Beligatūriniai breketai – naujos kartos breketai. Viela breketuose fiksuojama durelių pagalba, kas leidžia sumažinti trintį dantų judėjimo metu ir dantims judėti naudojama mažesnė jėga. Gydymas beligatūriniais breketais trunka trumpiau, pas gydytoją reikia lankytis rečiau ir kartais galima išvengti dantų šalinimo. Beligatūriniai breketai yra metaliniai ir keramikiniai.

Dantų tiesinimas kapomis – tai inovatyvus ortodontinis gydymas skaidriomis, nuimamomis kapomis.Kapų rinkinys gaminamas individualiai kiekvienam pacientui. Gydymas kapomis galimas suaugusiems ir vaikams, kuriems jau yra išdygę visi nuolatiniai dantys ir pacientams, turintiems motyvaciją nešioti išimamus ortodontinius aparatus. Kiekviena kapa keičiama kas 10-14 dienų,kapos nešiojamos 22-24 valandas per parą. Kapą galima išsiimti valgant, valantis dantis ar valandai – dviem, einant į svarbų susitikimą.
Kiekviena klinikinė situacija įvertinama individualiai ir nusprendžiama ar galimas dantų padėties koregavimas kapomis.
Toks gydymo metodas yra puiki alternatyva pacientams, alergiškiems metalams ar nenorintiems gydymo breketų sistema, keliantiems aukštus reikalavimus estetikai.Dantų tiesinimas kapomis yra puiki priemonė periodontologinių ligų rizikas turintiems pacientams, kadangi išsiėmus kapas galima lengvai ir kruopščiai išsivalyti dantis.

 

Ortodontinis gydymas trunka apie 1,5-2,5 metų. Tačiau sudėtingesniais atvejais, ar nesilaikant gydytojo nurodymų gali užtrukti ir ilgiau.

 

Retencija po ortodontinio gydymo

Pasibaigus ortodontiniam gydymui dantys kurį laiką turi būti palaikomi naujoje padėtyje. Aparatai, palaikantys dantis, yra vadinami užlaikančiais aparatais. Retenciniai aparatai laiko naujai ištiesintus dantis, kol juos supančios dantenos, dantų raiščiai ir kaulai persiformuoja. Dažniausiai iš liežuvio pusės klijuojami nenuimami lankeliai ir pagaminamos plokštelės arba kapos. Nenešiojant retencinių aparatų dantys grįžta į pradinę padėtį ir gali tekti pakartoti ortodontinį gydymą. Retencinius aparatus reikia nešioti apie 2-3 metus, o individualiais atvejais ir visa gyvenimą.

 

Gydymo metu tinkamai neprižiūrint dantų juos galima pažeisti. Patys aparatai dantų nepažeis, bet juos prastai valant ar vartojant per daug saldaus maisto ir gėrimų galima sukelti ilgalaikę žalą. Maistas įstringa į breketus, vielas irkitas detales, o dėl to gali atsirasti daugiau apnašų nei įprasta. Taigi, dantis ir aparatus reikia valyti labai kruopščiai.

 

Ortodontinio gydymo sėkmė, priklauso nuo paciento bei tėvų entuziazmo ir pagalbos. Svarbu reguliariai lankytis pas ortodontą ir vykdyti visus jo duodamus nurodymus. Gydymo sėkmė taip pat priklauso nuo paciento bendradarbiavimo. Ortodontinį gydymą taikant vaikams svarbu, kad pacientas trokštų pasiekti tikslą taip kaip ir jo tėvai.

Paslaugų kainas galite peržiūrėti mūsų kainyne